Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Z milionáře bezdomovcem

12. 11. 2018 8:21:36
Možná jste už slyšeli o Holanďanovi, který vloni na jaře prodal veškerý svůj majetek a nakoupil za něj bitcoin. Jak ale pokračuje jeho příběh v kontextu propadu ceny této digitální měny?

Didi Taihuttu se jedenáct let živil prodejem počítačových kurzů a trávil osmdesát hodin týdně v práci. Pak se najednou v jeho životě cosi změnilo. Jeho jednašedesátiletý otec, ke kterému vzhlížel, se ocitl na smrtelné posteli s diagnózou rakoviny a zbývalo mu devět měsíců života. Otec, který celý život zasvětil budování kariéry, se již těšil do důchodu, kdy konečně bude mít čas na rodinu, cestování, no prostě na život. Nedočkal se...

V tomto těžkém období se Taihuttu rozhodl neudělat tu samou chybu jako jeho otec. Prodal svůj business, dům, auto, vlastně vše, co rodina vlastnila a za veškeré prostředky nakoupil měnu bitcoin. To bylo na jaře minulého roku a psalo se o něm, jako o člověku, který celou budoucnost své rodiny vsadil na jednu kartu v naději, že se stane milionářem a svoji rodinu kvůli tomu vystavil utrpení života po kempech.

Skutečnost ale byla jiná, Taihuttu a jeho rodina se v kontextu smrti jeho otce rozhodli, že začnou žít minimalistickým životem, že se zbaví všeho, co je táhne dolů, pořídí si karavan a procestují spolu svět. Jaksi pouze vedlejším efektem bylo to, že utržené peníze investovali do bitcoinu. Jak ale cena bitcoinu rostla, stali se z nich milionáři a svým způsobem i celebrity. Ale cena tohoto digitálního aktiva se, jak se všude píše, propadla téměř o 70% a to znamená, že Taihuttu a jeho rodina musela skončit na dlažbě. Nebo ne?

Krátká odpověď je, že NE. Taihuttu nakupoval bitcoin v době, kdy stál mezi jedním a třemi tisíci dolary. Cena pak rychle vystřelila až ke dvaceti tisícům dolarů za minci a pak rychle spadla na současných zhruba šest tisíc pět set. Což znamená, že Taihuttu svoji investici i při této ceně zhruba ztrojnásobil. Sice nikdy veřejně neřekl, kolik peněz mu vlastně zůstalo, ale z některých indicií, které nadhodil v různých rozhovorech, se dá dopočítat zhruba k číslu půl až jeden milion euro, které drží v kryptoměnách. To je dost na pár dekád minimalistického života.

A jak je to s tím bezdomovectvím? Rodina chtěla volně cestovat po světě a tak museli nějakým způsobem obelstít holandské úřady, aby jejich děti nemusely plnit denní školní docházku. A tak je Taihuttu i s celou svojí rodinou v současnosti registrován v Holandsku jako „homeless“ a děti vzdělávají s manželkou sami.

Autor: Ondřej Vácha | pondělí 12.11.2018 8:21 | karma článku: 21.48 | přečteno: 1185x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Rozhoduje o našem osudu pouze karma, nebo svůj osud můžeme ovlivnit?

Svůj osud můžeme ovlivnit, ale karma v něm nehraje žádnou roli. Svůj osud můžeme ovlivnit pouze tím, že zvýšíme svou touhu po jednotě, a zejména tím, že se budeme stýkat s lidmi, kteří mají podobnou touhu.

29.9.2023 v 4:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Trčálek

Odsuzuje Bůh lesby k věčnému zatracení?

Na tuto, zčásti teologickou otázku, je v nynější fázi lidského poznání docela jednoduchá a jasná odpověď

28.9.2023 v 17:51 | Karma článku: 15.67 | Přečteno: 243 | Diskuse

Iva Votočková

Jen máme být lidmi, a to je celé!

Tady vidíme, že nepotřebujeme žádný pseudosystém s těmi jeho slavnými "jistotami". Stejným způsobem zafungovala i sbírka, která nyní zacloumala celým Českem. Sbírka pro Martínka, na jehož operaci se vybralo přes 100 milionů korun.

28.9.2023 v 12:15 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 225 |

Blanka Fay

Když zloděj křičí, chyťte zloděje aneb když radí psychopat!

Žijeme v době, která na první pohled vypadá přehledně a jasně. Tohle by mohlo být dobro, tohle možná i zlo a tohle něco mezi.

28.9.2023 v 10:11 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 834 | Diskuse

Jan Pražák

Zamilované děti

Včerejšího brzkého rána jsem se probudil s vpravdě chmurnými myšlenkami. Den předtím mě shodou náhod zahltily informace o tom, jaké má lidské pokolení v současné moderní době nenadějné vyhlídky na přežití.

28.9.2023 v 7:07 | Karma článku: 23.16 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 821

Za největší životní výzvu považuje poznání sebe sama a věří, že nejdůležitější vítězství člověk nezískává v soubojích s ostatními, ale sám se sebou. Tento životní přístup je patrný i v jeho novém románu Restart. Více zde: http://www.kdybychmelkoule.cz

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...