Když jsem před týdnem odprodával jedno ze svých zařízení na těžbu bitcoinů, tak se mne kupec opatrně zeptal: "A proč se toho zbavujete, když je to stále výdělečné? Máte pocit, že to půjde dolů? Myslíte, že je už příliš pozdě s tím začínat?"
Logická otázka od kupce, který ode mne odkupoval půl roku starou mašinu, která se mi už několikrát za tu dobu zaplatila. S kryptoměnami chtěl teprve začít, měl něco načtené, pár výpočtů po ruce, ale jako každý, kdo naskakuje do vlaku s kryproměnami, měl obavy z toho, zda už pro něj není pozdě a nebude to zrovna on, kdo vše jenom zaplatí.
V jistém smyslu měl oprávněnou obavu, první vlna kryptoměn je už tak trochu za zenitem a celé odvětví si prochází krizí a vnitřním přerodem - jak technologickým, tak socio-ekonomickým. Kryptoměny v čele s bitcoinem trpí velkou řadou neduhů a nedokonalostí. Obzvláště bitcoin bojuje kromě hrozby regulací také s tzv. "scalability issue", neboli s problémem expanze. Technologicky nebyl bitcoin navržen tak, aby dokázal uspokojit takovou poptávku po transakcích, která je dnes běžná. A proto jako měna v současném stavu nemůže efektivně fungovat - transakce jsou pomalé a drahé. Ostatní měny zase nemají takovou podporu infrastruktury a brandu, aby v dohledné době dokázaly bitcoin sesadit z pomyslného trůnu. Existuje několik technologických vylepšení, které dokáží tyto neduhy odstranit, jejich zavedení ale bude chvíli trvat a celý sektor se může ještě nějakou dobu hlouběji propadat.
Zkrátka vlna euforie, která stála za počáteční bublinou kryptoměn pozvolna upadá, očekávání revoluce v penězích se zatím nenaplnila. Zdálo by se, že naskakovat na tento vlak je již pozdě, proč tedy píši, že je v tomto ohledu vlastně příliš brzy? Věc se má tak, že vlak je porouchaný, momentálně zpomaluje a bude se opravovat. Ale brzy se zase rozjede, pak bude ten správný čas naskočit. Rozjede se proto, že kryptoměny mají obrovský potenciál změnit to, jak peníze fungují, jak tečou. Jejich největší výhoda pro spotřebitele spočívá v jejich tekutosti. V současnosti jsou peníze a vše, co se za ně kupuje, takzvaně "kvantovány". Každá transakce stojí nemalé náklady a trvá dlouho. Proto platíte nájem za měsíc, kupujete 200 gramů čokolády a ve většině restaurací nezaplatíte kartou útratu pod sto korun (a majitel restaurace na došlou stokorunu čeká někdy i týdny). Asi si pomyslíte, že v restauraci standardně platíte stejně víc, tak je to jedno. Ale představte si, že by finanční transakce byla okamžitá a prakticky nestála ani korunu, dokonce i méně než zlomek halíře. Jak by svět vypadal? Jaký by byl dopad na průmysl, logistiku a ostatní obory? Začaly by se okamžitě přesouvat i skoro nekonečně malé mikročástky peněz. Pojištění motorových vozidel by fungovalo tak, že byste ho platili za každou sekundu, co vám běží motor. Jakmile byste dojeli z práce domů, vyndali klíček ze zapalování, tak v tu sekundu by se utáhly kohoutky tekutých kryptopeněz a vy byste přestali platit pojištění. Na co, když nejedete? Firmy by za pronajímanou kapacitu serverů platily za každý využitý bajt, sekundu nebo hertz výkonu. Lidé budou pronajímat výpočetní výkon svých mobilů, když zrovna budou jen tak ležet zbytečně na stole. Teď to nejde, je to neekonomické, ale s využitím kryptoměn bude i ten malý výkon mobilu pronajímatelný a zaplatitelný. Nebylo by hezké, koupit si mobil a každý měsíc místo zaplacení stovek korun za volání naopak inkasovat? A co jiné přístroje, co nám většinu času jen zbůhdarma leží? Ty možnosti jsou téměř nekonečné a většinu z nich si teď ani nedokážeme představit. Peníze se nakonec stanou jakýmsi éterem, čistou energií, ve které vše bude jen plavat.
Když splaskla na přelomu tisíciletí Dotcom bublina s technologickými firmami, bylo to proto, že se nenaplnila očekávání, že na internetu půjde koupit vše a že i potraviny a boty si budeme kupovat přes mobil a že se internet stane naším hlavním sociálním útočištěm. Nenaplnila se před dvaceti lety očekávání, která jsou dnes ale zcela naplněna. Splasknutí Dotcom bubliny neznamenalo, že internet zklamal a že nedokáže svět změnit podle našich představ, znamenalo to pouze to, že lidé někdy něco chtějí víc a rychleji, než se to reálně děje. Splaskla pouze rychlá očekávání.
Kryptoměny si nyní prochází stejným obdobím splasknutých očekávání. Nedokáží zatím to, co se od nich čeká a velkým zásahem bude i počátek regulace, která je zřejmě do určité míry nevyhnutelná. Až si tím vším ale projdou a vlak se zase rozjede, tak pak bude ten správný čas naskočit. I já jsem z porouchaného vlaku vyskočil a zatímco se bude opravovat, tak si dám oběd a pak zase naskočím...