Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Kryptoměny: Je příliš pozdě naskakovat na rozjetý vlak? Naopak, je moc brzy.

16. 03. 2018 17:08:25
Až si kryptoměny projdou svojí krizí, stejně jako na přelomu tisíciletí internetový průmysl, tak až pak bude ten správný čas naskočit na rozjetý vlak.

Když jsem před týdnem odprodával jedno ze svých zařízení na těžbu bitcoinů, tak se mne kupec opatrně zeptal: "A proč se toho zbavujete, když je to stále výdělečné? Máte pocit, že to půjde dolů? Myslíte, že je už příliš pozdě s tím začínat?"

Logická otázka od kupce, který ode mne odkupoval půl roku starou mašinu, která se mi už několikrát za tu dobu zaplatila. S kryptoměnami chtěl teprve začít, měl něco načtené, pár výpočtů po ruce, ale jako každý, kdo naskakuje do vlaku s kryproměnami, měl obavy z toho, zda už pro něj není pozdě a nebude to zrovna on, kdo vše jenom zaplatí.

V jistém smyslu měl oprávněnou obavu, první vlna kryptoměn je už tak trochu za zenitem a celé odvětví si prochází krizí a vnitřním přerodem - jak technologickým, tak socio-ekonomickým. Kryptoměny v čele s bitcoinem trpí velkou řadou neduhů a nedokonalostí. Obzvláště bitcoin bojuje kromě hrozby regulací také s tzv. "scalability issue", neboli s problémem expanze. Technologicky nebyl bitcoin navržen tak, aby dokázal uspokojit takovou poptávku po transakcích, která je dnes běžná. A proto jako měna v současném stavu nemůže efektivně fungovat - transakce jsou pomalé a drahé. Ostatní měny zase nemají takovou podporu infrastruktury a brandu, aby v dohledné době dokázaly bitcoin sesadit z pomyslného trůnu. Existuje několik technologických vylepšení, které dokáží tyto neduhy odstranit, jejich zavedení ale bude chvíli trvat a celý sektor se může ještě nějakou dobu hlouběji propadat.

Zkrátka vlna euforie, která stála za počáteční bublinou kryptoměn pozvolna upadá, očekávání revoluce v penězích se zatím nenaplnila. Zdálo by se, že naskakovat na tento vlak je již pozdě, proč tedy píši, že je v tomto ohledu vlastně příliš brzy? Věc se má tak, že vlak je porouchaný, momentálně zpomaluje a bude se opravovat. Ale brzy se zase rozjede, pak bude ten správný čas naskočit. Rozjede se proto, že kryptoměny mají obrovský potenciál změnit to, jak peníze fungují, jak tečou. Jejich největší výhoda pro spotřebitele spočívá v jejich tekutosti. V současnosti jsou peníze a vše, co se za ně kupuje, takzvaně "kvantovány". Každá transakce stojí nemalé náklady a trvá dlouho. Proto platíte nájem za měsíc, kupujete 200 gramů čokolády a ve většině restaurací nezaplatíte kartou útratu pod sto korun (a majitel restaurace na došlou stokorunu čeká někdy i týdny). Asi si pomyslíte, že v restauraci standardně platíte stejně víc, tak je to jedno. Ale představte si, že by finanční transakce byla okamžitá a prakticky nestála ani korunu, dokonce i méně než zlomek halíře. Jak by svět vypadal? Jaký by byl dopad na průmysl, logistiku a ostatní obory? Začaly by se okamžitě přesouvat i skoro nekonečně malé mikročástky peněz. Pojištění motorových vozidel by fungovalo tak, že byste ho platili za každou sekundu, co vám běží motor. Jakmile byste dojeli z práce domů, vyndali klíček ze zapalování, tak v tu sekundu by se utáhly kohoutky tekutých kryptopeněz a vy byste přestali platit pojištění. Na co, když nejedete? Firmy by za pronajímanou kapacitu serverů platily za každý využitý bajt, sekundu nebo hertz výkonu. Lidé budou pronajímat výpočetní výkon svých mobilů, když zrovna budou jen tak ležet zbytečně na stole. Teď to nejde, je to neekonomické, ale s využitím kryptoměn bude i ten malý výkon mobilu pronajímatelný a zaplatitelný. Nebylo by hezké, koupit si mobil a každý měsíc místo zaplacení stovek korun za volání naopak inkasovat? A co jiné přístroje, co nám většinu času jen zbůhdarma leží? Ty možnosti jsou téměř nekonečné a většinu z nich si teď ani nedokážeme představit. Peníze se nakonec stanou jakýmsi éterem, čistou energií, ve které vše bude jen plavat.

Když splaskla na přelomu tisíciletí Dotcom bublina s technologickými firmami, bylo to proto, že se nenaplnila očekávání, že na internetu půjde koupit vše a že i potraviny a boty si budeme kupovat přes mobil a že se internet stane naším hlavním sociálním útočištěm. Nenaplnila se před dvaceti lety očekávání, která jsou dnes ale zcela naplněna. Splasknutí Dotcom bubliny neznamenalo, že internet zklamal a že nedokáže svět změnit podle našich představ, znamenalo to pouze to, že lidé někdy něco chtějí víc a rychleji, než se to reálně děje. Splaskla pouze rychlá očekávání.

Kryptoměny si nyní prochází stejným obdobím splasknutých očekávání. Nedokáží zatím to, co se od nich čeká a velkým zásahem bude i počátek regulace, která je zřejmě do určité míry nevyhnutelná. Až si tím vším ale projdou a vlak se zase rozjede, tak pak bude ten správný čas naskočit. I já jsem z porouchaného vlaku vyskočil a zatímco se bude opravovat, tak si dám oběd a pak zase naskočím...

Autor: Ondřej Vácha | pátek 16.3.2018 17:08 | karma článku: 18.42 | přečteno: 566x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Alice Barešová

A k nákupu dostanete

Věta, kterou mají spotřebitelé rádi, nakoupí hlavně kvůli neodolatelnému dárku a pak se diví. Jako třeba náš zeť, koupil si nějaký nesmysl, protože k němu byl přibalen vysavač na klávesnici.

29.9.2023 v 8:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Širokospektrální prezident bez názoru jako symbol doby

Už jsme tu mluvili o marných nadějích českých demonstrantů. Mluvili jsme tu i o teorému středového voliče, který v konečném důsledku vede k tomu, že volby stále dopadají tak nějak nastejno. Někteří se ozvali:

27.9.2023 v 9:25 | Karma článku: 40.93 | Přečteno: 2308 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Digitalizace – záchrana naší ekonomiky?

Termín digitalizace se v poslední době skloňuje stejně často, jako kdysi vědecko-technická revoluce nebo aplikace vědy a výzkumu v praxi.

27.9.2023 v 8:24 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 207 | Diskuse

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma článku: 35.14 | Přečteno: 1058 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 38. týdne

Americká centrální banka sice sazby zatím dále nezvýšila, ale ukázala výhled na tempo snižování sazeb do roku 2026. Jde o bolestivou odvykačku od nízkých úroků a tedy levných půjček, na které si celý vyspělý svět zvykl

24.9.2023 v 22:45 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 81 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 821

Za největší životní výzvu považuje poznání sebe sama a věří, že nejdůležitější vítězství člověk nezískává v soubojích s ostatními, ale sám se sebou. Tento životní přístup je patrný i v jeho novém románu Restart. Více zde: http://www.kdybychmelkoule.cz

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...